דצמבר 6, 2022 05:57

מת להיות ירוק: האם ארונות קבורה מפטריות הם הסוד למוות ידידותי לסביבה?

פטריות הן לא סועדים קפדניים. קרטון, פלסטיק, דלק סילוני ואסבסט – פטריות יטרפו את כולם. בשנת 2007, מדענים שחקרו את הנוף המושחת של צ'רנוביל גילו פטרייה המסוגלת "לאכול" קרינה. כמעט מובן מאליו, אם כן, שלפטריות אין בעיות "לפרק" אותנו.

 

הממציא ההולנדי בוב הנדריקס רותם את כוחן של פטריות על ידי שימוש בתפטיר – קורים עצומים של חוטים פטרייתיים שחיים בדרך כלל מתחת לאדמה – כחלופה לארונות קבורה מסורתיים מעץ. "ארון הקבורה החי" הידידותי לסביבה שלו, הוא אומר, הוא לא רק שלילי לפחמן לגידול, אלא מתפרק תוך שישה שבועות, ולא ב-20 השנים שיכולות לקחת לארון עץ רגיל. הארון גם מתחיל לעבוד בפירוק הגוף, מזרז את התהליך שבו הטבע יכול לספוג את חומרי המזון של הנפטר.

 

חברת "לופ" של הנדריקס היא לא הראשונה להסתער על מכשיר הקשבה האקולוגי. שרידי אדם שנשרפו ניתן להכניס לתרמילים לגידול עצים או להטיל אותם לשוניות אלמוגים מלאכותיות, בעוד ארונות קבורה עשויים נצרים, מקרמה וקרטון נמצאים כולם בשוק. גם קבורת חורש, שבה ארונות קבורה ובגדים עשויים מחומרים טבעיים, זוכות לתחייה מחדש. וכשהשחקן לוק פרי מת ב-2019 הוא נקבר ב"חליפת פטריות" שנועדה לעזור לפרק את גופו. אבל השימוש בתפטיר כדי לסגור את הגופה ב"ארון מתים חי" הוא גישה חדשה. המוטיבציה פשוטה: חלק משיטות הלוויה מזיקות לסביבה. בארה"ב לבדה משתמשים במעל 4 מיליון ליטרים של נוזל חניטה מדי שנה לקבורה, על פי המועצה גרין לקבורה ללא מטרות רווח. נוזל החניטה מכיל מרכיבים רעילים כגון פורמלדהיד, שעלול לדלוף לאדמה.

 

לשריפה יש בעיות משלה, שחרור כמויות ניכרות של פחמן לאטמוספירה ואולי מתכות כבדות אם קיימות בגוף (הסוכנות להגנת הסביבה של ארה"ב חישבה שכמעט 2 טונות של כספית, שנמצאה בסתימות שיניים, נפלטו משריפת אדם ב-2014) .

 

"מה שבאמת מתסכל אותי הוא שכשאני מת, אני מזהם את כדור הארץ. אני בזבוז", אומר הנדריקס. הוא מתאר את הגוף כ"פח אשפה מהלך של 219 כימיקלים" עוד לפני שחיברו את המתכות, העץ והדבק המשמשים בדרך כלל בארונות קבורה.

 

"תהליכי הקבורה הנוכחיים שלנו מובילים לדלדול חומר, זיהום קרקע ופליטת CO2", הוא מוסיף. "יצרנו תהליך סופר תעשייתי עבור אחד התהליכים הטבעיים ביותר על פני כדור הארץ".

אבל בהינתן הטיפול הנכון, הגוף הופך ל"שק יפה של קומפוסט". פטריות, אומר הנדריקס, "ידועים כמחזר הגדול בעולם", והופכים חומר אורגני מת לחיי צמחים חדשים. "למה אנחנו לא משתמשים בזה?"

"הפקעת החיה" של לופ מורכבת מתפטיר מעובד במעבדה, שבבי עץ ומרכיבים סודיים, מונחים בתבנית וגדלים לצורת ארון מתים במהלך שבוע. לאחר השלמתו, אזוב – מלא במיקרואורגניזמים – נארז בתחתית, שעליה מונח הגוף.