דצמבר 6, 2022 06:41

ביצי 'פתיון' מזויפות משמשות למעקב אחר ציד צבים

פיזי, אז סטודנטית לדוקטורט במכון דורל לשימור ואקולוגיה בבריטניה, עקבה אחר פריט גנוב – אבל לא מהסוג הרגיל.

הנקודה עקבה אחר המסע של ביצת צב מזויפת, שפיזי נטעה עמוק בתוך קן צב אמיתי יום קודם לכן. הביצה עלתה ונסחרה למפרץ טעינה של סופרמרקט במרחק של 137 ק"מ משם, שם היא כנראה נמכרה. בכינוי "InvestEGGator", ביצת הצב המזויפת – בערך בגודל של כדור פינג פונג – פותחה על ידי מדענים בארגון השימור האמריקאי Paso Pacifico, המתמקד בהגנה על מערכות אקולוגיות של החוף במרכז אמריקה.

הביצים המזויפות עשויות מחומר גומי בשם NinjaFlex, מושחתות בצבע בעל מרקם מיוחד – שפותח על ידי אמנית האפקטים המיוחדים ההוליוודית לורן ווילד – שנותן גוון צהבהב.

 

הביצים המזויפות נראות ומרגישות כמו הדבר האמיתי, אבל בתוכם מסתתר כרטיס סים עם משדר GPS שמשתמש ברשתות סלולריות להעברת נתוני מיקום, ויציאת USB לטעינה.

פאסו פסיפיקו פיתח את הפתילים ככלי למאבק בסחר. הארגון מעריך שציידים הורסים יותר מ-90% מקיני צבי ים ברבים מהחופים הבלתי מוגנים של מרכז אמריקה, כדי למכור את הביצים לסחר בלתי חוקי בחיות בר.

בפרויקט מחקר בן שנתיים שהחל ב-2017, פיזי פרסה 101 ביצים מזויפות בקינים של רידלי זיתים וצבי ים ירוקים על פני ארבעה חופים בקוסטה ריקה, כדי לבדוק את יעילותן במעקב אחר נתיבי סחר.

 

תוצאות המחקר שלה, שפורסמו השנה, מראות שהמכשירים יכולים לעזור לפצח את הסחר הבלתי חוקי בחיות בר לא רק בצבים, אלא על פני מספר מינים פגיעים.

שתילת הביצים המזויפות

פיזי והצוות שלה נטעו את הפתילים במהלך הלילה, לאחר שהצבים חפרו את הקינים שלהם מיהרו חזרה לים. עם ביצה מזויפת אחת בלבד שהוחבאה בתוך מצמד של יותר מ-100 ביצים, היא קיוותה שהן לא יתגלו על ידי ציידים.

אם הביצים המזויפות נלקחו מהקנים, כרטיס הסים היה מוצא אות ושולח התראה עם קואורדינטות GPS לפיזי.

"זה בדיוק כמו הטלפון הנייד שלך, אם תקבור את הטלפון שלך בחול, לא יהיה לך שום אות. אבל ברגע שהם יתגלו, הם יבואו לאינטרנט".

 

מתוך 101 ביצי ההטעיה שנפרסו, רבע נלקחו שלא כדין וחמש סיפקו בהצלחה עקבות.

המסלולים היו מגוונים באורכם. פיתוי אחד נסע מתחת ל-50 מטר (160 רגל) לבית החוף הקרוב ביותר, אחד עבר שני קילומטרים (קצת יותר ממייל) לבר הקרוב, בעוד שאחר עבר 137 ק"מ (85 מייל) פנימה, סיפק עדות מוצקה לסחר בביצי צבים .

במקרים מסוימים, מסעותיהם של פתילים חשפו את שרשרת הסחר המלאה: מהצייד, למוכר ועד למגורי הלקוח, אומר פיזי.