דצמבר 6, 2022 06:41

ג'ו ביידן יבקר במזרח התיכון בתוך המתח

ג'ו ביידן אמור לבקר לראשונה במזרח התיכון כנשיא ארה"ב, עם טיול לישראל, לשטחים הפלסטיניים ולערב הסעודית.

 

הסיור יתקיים במשך ארבעה ימים ביולי.

 

היחסים בין ארה"ב ובעלות בריתה נבדקו מאז כניסתו של מר ביידן לתפקידו בינואר 2021.

 

הבית הלבן מתח ביקורת על ההתנחלויות הישראליות; הפלסטינים קראו לתמיכה חזקה יותר; והקשרים הסעודיים הסתבכו על רקע רצח עיתונאי.

 

כאשר ניהל מסע בחירות לנשיאות ב-2019, מר ביידן נשבע להפוך את ערב הסעודית ל"הפרדה שהיא" על הריגת ג'מאל חשוגי.

 

חאשוקג'י, עיתונאי סעודי מתנגד שכתב לוושינגטון פוסט, נרצח על ידי סוכנים סעודים בתוך הקונסוליה של הממלכה באיסטנבול, טורקיה, ב-2018 לאחר שפתה לשם.

 

סוכנויות הביון האמריקאיות הגיעו למסקנה כי יורש העצר מוחמד בן סלמאן, שליט דה פקטו של ערב הסעודית, אישר מבצע ללכידה או הרג של חאשוקג'י.

 

הנסיך הכחיש שמילא תפקיד כלשהו והתובעים הסעודים האשימו סוכנים "נוכלים".

 

יורש העצר מוחמד ניהל מערכת יחסים חמה עם קודמו של מר ביידן, דונלד טראמפ. אך זמן קצר לאחר כניסתו של מר ביידן לתפקידו, אמר הבית הלבן כי הנשיא החדש מתכוון "לכייל מחדש" את היחסים עם סעודיה.

 

עם זאת, עליית מחירי הדלק עזרה לשכנע את ממשל ביידן שזה לא זמן טוב להקפיא את הסעודים.

 

שני האנשים ידונו בהפקת אנרגיה, למרות שהנשיא התעקש שההחלטה לבקר קשורה יותר לנושאי אבטחה מאשר למחיר הדלק.

 

זה יציין את הפגישה הראשונה פנים אל פנים בין יורש העצר מוחמד והנשיא ביידן.

 

בשבוע שעבר, 13 ארגוני זכויות אדם הזהירו כי הם יכולים "להעז את נסיך הכתר לבצע הפרות נוספות של זכויות האדם הבינלאומיות והמשפט ההומניטרי".

 

"אנו מפצירים בממשל ביידן להבטיח התקדמות אמיתית בנושא זכויות אדם לפני שנפעל באופן שיחזק את מעמדם של נסיך הכתר וממשלתו", אמרו.

 

גורם בכיר בממשל אמר כי זכויות האדם והמלחמה בתימן, שבה נלחמים כוחות הממשל הנתמכים על ידי סעודיה בתנועת המורדים החות'ים המיושרים לאיראן מאז 2015, יהיו על הפרק.

 

מר ביידן יעשה היסטוריה כנשיא ארה"ב על ידי טיסה ישירה לסעודיה מישראל – דרך שמאפשרת רק לעתים רחוקות על ידי ריאד, שאין לה יחסים דיפלומטיים עם ישראל. ממלכת המדבר החלה רק לאחרונה לאפשר טיסות מסחריות ישראליות בדרך לאיחוד האמירויות כדי להשתמש במרחב האווירי שלה. יורש העצר מוחמד שלל לעקוב אחר איחוד האמירויות על ידי נורמליזציה של יחסיה עם ישראל לפני הסדר בין ישראל לפלסטינים.