דצמבר 6, 2022 06:41

המאבק לשימור המקומות השקטים האחרונים על כוכב לכת רועש

שקט טבעי – מהסוג שבו אינך שומע דבר מלבד צליל הטבע סביבך – הופך להיות נדיר יותר ויותר. רחש הרעש מעשה ידי אדם נשמע אפילו בפינות הנידחות של הפארקים הלאומיים ובעומק האוקיינוס ​​הארקטי.

יש לכך השפעה מטרידה. בבני אדם, זיהום רעש נקשר למחלות לב וכלי דם, בעיות נפשיות ופגיעה קוגניטיבית בילדים. בחיות בר, זה משבש את הניווט, טקסי ההזדווגות, התקשורת ועלול לגרום לאובדן שמיעה.

 

"אנחנו מאבדים את היכולת להקשיב לטבע ללא זיהום רעש", אומר מקליט הקול מאט מיקלסן. הוא חלק מהארגון ללא מטרות רווח Quiet Parks International, שמטרתו לזהות ולשמר את המקומות השקטים האחרונים של כדור הארץ.

זו משימה לא קלה. כדי שמקום יעמוד בקריטריוני הבחירה של Quiet Parks, לא יכול להיות יותר מצליל אחד ממקור אנושי כל 15 דקות. תפקידו של מיקלסן הוא להאזין במקומות פוטנציאליים, להקליט את הנוף הקול עם מיקרופונים ברגישות גבוהה.

מדידת שקט

לאחרונה, זה לקח אותו ל-Boundary Waters Canoe Area Wilderness בצפון מזרח מינסוטה. אסור להכניס מכוניות, סירות מנוע, חשמל או קווי טלפון באזור של מיליון דונם, מה שהופך אותו למתמודד חזק על מעמד הפארק השקט. אבל בהאזנה חזרה להקלטה, מיקלסן יכול לשמוע זמזום נמוך של מטוס מסחרי טס רחוק. במקביל, הוא מצביע על קולו של תיפוף עכוז – הרעש שהציפור משמיעה כדי לסמן את הטריטוריה שלה או כקריאה להזדווגות, על ידי הכאת כנפיה באוויר.

 

Quiet Parks עדיין לא החליטה אם Boundary Waters עומד בקריטריונים שלה – זהו אחד מ-260 אתרים פוטנציאליים ברחבי העולם שהארגון בוחן כעת. הצוות ינתח את הקלטות הקול מכל מיקום וישקול אותן לצד נתונים אחרים, כמו אלה שנאספו ממפות כבישים ואויריים, או נוכחות של תעשיות מקומיות שעלולות לגרום להפרעות, כמו כרייה.

 

עד כה, הארגון הסמיך פארק שקט אחד במדבר, הממוקם ליד נהר זבאלו באמזונס האקוודורי, ושני פארקים שקטים עירוניים: הפארק הלאומי יאנגמינגשאן בטייוואן והמפסטד הית', בלונדון. עבור הסמכה עירונית, הקריטריונים משתנים, תוך התחשבות בכך שלעיתים קרובות יהיה רעשי רקע נמוך מתחבורה. הוא גם מזהה שבילי הליכה שקטים ובקרוב יציג תעודת פארקים שקט ימיים.

בעוד שהייעוד אינו מביא להגנה אכיפה חוקית, Quiet Parks מקווה שהוא יעודד שימור על ידי סיוע לאזור לזכות בהכרה, יצירת עניין תקשורתי והגברת התיירות האקולוגית, מה שמספק תמריץ לרשויות המקומיות לשמור על השקט.

Quiet Parks מוסיף כי למרות שקיים קונפליקט פוטנציאלי בין הגדלת התיירות לשמירה על השקט, היא מקווה שהייעוד ימשוך מבקרים המחפשים חוויה שקטה וסביר להניח שיפעלו בכבוד.