דצמבר 6, 2022 08:10

האופן שבו אנו רואים את הזמן הפנוי גורם לנו להיות פחות מאושרים

יש אנשים שמנסים להפוך כל שעת פנאי למושלמת, בעוד שאחרים שונאים לקחת חופש לגמרי. שכחנו איך ליהנות מזמן פנוי?

 

פנאי הוא הפרס, נכון? אנחנו עובדים קשה, אז אנחנו רוצים לנוח הרבה; אנו מצפים לחופשה שלנו, מתוך אמונה שככל שיהיה לנו יותר זמן פנאי, החיים יהיו טובים יותר. ליהנות מהזמן הזה – או להתענג על המטרה הסופית הנכספת הזו – צריך לבוא באופן טבעי.

 

עם זאת, מחקרים מראים שגם קיום וגם החלטה איך לבלות את שעות הפנאי עלולים להיות מלחיצים מאוד. יש אנשים שמרגישים לחץ עצום למקסם את זמן ההשבתה שלהם עם הבחירות הטובות ביותר: לחקור יותר, לצפות ולהוציא יותר כסף. אבל, כפי שמוכיחים נתונים, הלחץ הזה למקסם את הכיף שלנו עלול להפריע לנו להנאה מהפנאי עצמו.

 

בנוסף, יש אנשים שמתקשים לראות בפנאי כדאי בכלל. אנשים אלה – לעתים קרובות בעבודות בלחץ גבוה ומשכורות גבוהות – נותנים עדיפות לפרודוקטיביות במידה שהם לא יכולים ליהנות מחופשה, לרוב תוך פגיעה בבריאות הנפשית שלהם.

 

ככל שהבעיות שלהם עם פנאי שונות, שתי הקבוצות נאבקות בהנאה מחופש מאותה סיבה: האופן שבו אנו תופסים ומעריכים את הפנאי השתנה, באופן בעייתי. הבנת האבולוציה הזו, ומציאת דרכים לשנות את הגישה שלנו, יכולה להיות מועילה לכולם – ולעזור לאנשים להתחיל ליהנות שוב.

הקונספט המשתנה של פנאי

"הפנאי התפתח בצורה דרמטית במשך מאות שנים ולרוחב תרבויות", אומר בראד איון, עוזר פרופסור בבית הספר למדעי הניהול באוניברסיטת קוויבק במונטריאול. "עם זאת, דבר אחד עקבי בפנאי, הוא שתמיד היה מנוגד לעבודה."

 

לפני אלפיים שנה, מושגי עבודה ופנאי היו קשורים לשעבוד וחירות, בהתאמה. ביוון העתיקה, מסביר איאון, רוב העבודה הועברה לעבדים, בעוד שחלקים עשירים יותר בחברה פעלו בפעילויות אחרות. "פנאי היה מצב נפשי פעיל. פנאי טוב פירושו לשחק ספורט, ללמוד תורת מוזיקה, להתלבט עם עמיתים מוסמכים ולעשות פילוסופיה. הפנאי לא היה קל, אבל זה היה אמור להיות משמח".

 

איאון מאמין ששינוי התרחש כאשר הרומאים החלו לראות בפנאי דרך להתאושש לקראת עבודה נוספת, מעבר שהואץ משמעותית במהלך המהפכה התעשייתית. עד שנות ה-1800, גם סוג הפנאי שסימן מעמד השתנה; העשירים ניהלו חיי סרק גלויים. דוגמה פופולרית היא תיאורו של הפילוסוף ולטר בנג'מין על האופנה, בסביבות 1893, ללכת דרך ארקייד עם צב ברצועה.