דצמבר 6, 2022 06:44

אנחנו זורקים הון תועפות של פלסטיק כל שנה – יש מי שמנקה

אנחנו מרותקים לפלסטיק, אבל לעתים קרובות מדי אנחנו צרכנים רשלניים. פסולת פלסטיק נכנסת למערכות האקולוגיות ולשרשרת המזון שלנו עם השלכות בלתי ידועות; אנחנו עדיין לא בטוחים מה יהיו ההשפעות ארוכות הטווח על הגוף שלנו.

 

ניקוי העולם המזוהם שלנו עשוי להיראות משימה נעלה, אם כי חסרת תודה. עם זאת, יש אנשים שרואים הזדמנות כלכלית במשימה.

Plastic Bank, מיזם חברתי מקנדה, אומר שהוא מייצר רווחים ממיחזור פלסטיק תוך העצמת אלה שנפגעו יותר מכל מהפסולת. היא פועלת למניעת כניסת פסולת פלסטיק לאוקיאנוסים על ידי תמריץ של אנשים במדינות מתפתחות לאסוף פלסטיק מהקהילות שלהם בתמורה למזומן או מוצרים ושירותים – בין אם זה מזון, מים נקיים או שכר לימוד לילדיהם.

לאחר האיסוף, הפלסטיק נשקל, ממוין, מוקפץ, נמס לכדורים ונמכר כ"חומר גלם" לייצור לכל דבר, החל מבקבוקים למוצרי ניקוי ועד לבגדים.

"ראיתי שפע; ראיתי הזדמנות", אמר המנכ"ל דיוויד כץ לקהל בכנס Sustainable Brands Oceans בפורטו, פורטוגל ב-14 בנובמבר. "אנחנו חושפים מטבענו את הערך בחומר הזה", הוסיף ותיאר את החברה כעל "אלכימאים מפלסטיק".

 

בנק פלסטיק נוסד ב-2013 והושק בפעילות הקרקעית ב-2014 בהאיטי, המדינה הענייה ביותר בחצי הכדור המערבי, שבה קרוב ל-60% מהאוכלוסייה חיה מתחת לקו העוני. כץ תיאר תשתית לקויה של סילוק פסולת ומיחזור, פסולת פלסטיק שנכנסת לנהרות או נשרפת – ואת האיומים על בריאות הנשימה שהאחרון מהווה.

החברה אומרת שיש לה יותר מ-2,000 אספנים שעובדים בארץ, כאשר אספנים במשרה מלאה שלה בממוצע מעל קו העוני ב-63% הודות להכנסה שהם עושים מהתכנית. באמצעות מערכת התשלומים מבוססת האפליקציות שלה, אספנים רבים יש כעת לראשונה חשבונות בנק, והם מסוגלים לבסוף לברוח מהעוני האולטרה, הסביר כץ.

 

בנק פלסטיק התרחב לאחר מכן לפיליפינים, אינדונזיה ולאחרונה לברזיל, תוך שיתוף פעולה עם תאגידי מוצרי הבית S.C. Johnson והנקל, וסייע בהקמת החנויות שבהן אספנים סוחרים בניילון שלהם. מאז תחילתו, יותר מ-6.3 מיליון ק"ג של פלסטיק מוחזרו בהצלחה – כ-85% מסך המסה שנאספה, אמר כץ.

הפעילות במצרים, קולומביה וויאטנם יחלו בקרוב. למצרים ולווייטנאם יש חשיבות אסטרטגית מיוחדת במאבק נגד הפלסטיק באוקיינוס; על פי מחקר משנת 2017, הנילוס והמקונג הם שתיים מתוך 10 מערכות הנהרות הנושאות כ-88-95% מכלל פסולת הפלסטיק העולמית אל הים. הנילוס לבדו מפקיד לים התיכון שווה ערך ל-15,000 בקבוקי פלסטיק בכל דקה, אומר כץ.

עם שפע של פסולת פלסטיק בעולם, הוא מבקר את המשך יצירתו של פלסטיק בתולי, העשוי מחומרי גלם פטרוכימיים. "כבר יש 9 טריליון קילו על הפלנטה", הוא קונן, "למה אנחנו צריכים עוד פלסטיק?"