אוקטובר 5, 2022 04:38

מה אומרים השווקים הפיננסיים על אינפלציה עתידית?

העלייה האחרונה בשיעור האינפלציה, שנצפתה לראשונה ב-2021, הפתיעה את השווקים הפיננסיים וגם את קובעי המדיניות המוניטרית. בתוך שנה אחת בלבד, שיעור האינפלציה השנתי הנמדד על ידי מדד המחירים לצרכן (CPI) עלה משמעותית מ-1.4% בינואר 2021 ל-7.5% בינואר 2022. המלחמה האחרונה בין רוסיה לאוקראינה סייעה לדחוף את שיעור האינפלציה ל-8.6% ב- מאי 2022, הרמה הגבוהה ביותר מזה 40 שנה. בתגובה לעלייה באינפלציה, הפדרל ריזרב כבר החל במחזור העלאת ריבית כדי להילחם באינפלציה.

החשיבות של תוחלת אינפלציה

האפקטיביות של המדיניות המוניטרית תלויה באופן קריטי בציפיות האינפלציה. אם סוכנים כלכליים, כמו משקי בית וחברות, מצפים לאינפלציה גבוהה יותר בעתיד, התגובה הרציונלית היא לרכוש סחורות ושירותים מיד כדי להימנע ממחירים עתידיים גבוהים יותר. כתוצאה מכך, הביקוש לסחורות ושירותים עולה מיד וכך גם רמת המחירים, מה שמביא לאינפלציה גבוהה יותר מיד. לפיכך, הפדרל ריזרב צריך לעגן את ציפיות האינפלציה ארוכות הטווח של סוכנים כלכליים קרוב ליעד האינפלציה כדי להילחם באינפלציה ביעילות. פוסט זה בבלוג בוחן את התנועות האחרונות במה שמכונה ציפיות אינפלציה מבוססות שוק עבור אופקי זמן שונים.

תוחלת אינפלציה מבוססת שוק

השתמשנו בנתוני הציפיות לאינפלציה משוק חילופי האינפלציה. החלפת אינפלציה היא חוזה פיננסי המוסכם בין שני משתתפים בשוק. צד אחד מבקש לגדר סיכוני אינפלציה והשני מהמר על אינפלציה נמוכה מהצפוי. באופן ספציפי, הצד המגן 1 מסכים לשלם סכום קבוע על מנת לקבל תשלום מותאם אינפלציה של מדד המחירים לצרכן על ידי הצד השני (הצד ההימור) לאחר פרק זמן נתון. ציפייה של השוק לאינפלציה עתידית לאורך אופקי זמן שונים.

ציפיות על רקע האינפלציה העולה

ברבעון הראשון של 2021, התחזית לאינפלציה לשנה אחת עלתה בצורה מתונה. רמתו עלתה על הצפי לאינפלציה קדימה לשנה אחת במרץ 2021, מה שמעיד על כך שהשווקים ציפו לשיעור אינפלציה גבוה יותר לטווח הקצר באותה נקודה. במאי 2021, הצפי לאינפלציה לשנה החלה לחרוג משמעותית מהציפיות לאינפלציה לשנה אחת קדימה, מה שמצביע על כך שהשוק צפה ששיעור האינפלציה הגבוה יותר יהיה חולף ושהוא אמור לרדת בעוד שנה. עם זאת, במחצית השנייה של 2021, קצב הציפיות לאינפלציה לשנה אחת קדימה, לשנה החלה לנוע קרוב יותר לשיעור הציפיות לאינפלציה לשנה. זה מצביע על כך שבמהלך תקופה זו, משתתפים בשוק התאימו את ציפיותיהם מתוך אמונה שהאינפלציה המוגברת עשויה להימשך זמן רב יותר.

הפד מסמן מחזור העלאת שיעור אפשרי

נקודת המפנה הבאה התרחשה לקראת סוף 2021 כאשר הפדרל ריזרב החל לאותת על מחזור העלאת ריבית אפשרי על מנת לבלום את האינפלציה. 

 

בתחילת שנה זו החלה התשואה לשנה של האוצר לעלות במהירות, מה שמעיד על כך שמשתתפים בשוק האמינו כי מחזור העלאת ריבית עומד להתבצע בעתיד הקרוב. אם משתתפי השוק בטוחים ביכולתו של הפדרל ריזרב לשלוט בשיעור האינפלציה, אזי יש לייצב את הציפייה לאינפלציה לטווח ארוך יותר למרות זעזועים נוספים לאינפלציה לכלכלה. זה בערך מה שראינו בארבעת החודשים האחרונים של נתונים.