דצמבר 6, 2022 07:18

מדוע ילדים יחידים עדיין נחשבים אנוכיים ומפונקים?

התכונות השליליות המיוחסות לילד היחיד הופרכו שוב ושוב. למה אנחנו נאחזים עדיין באמונה שרק ילדים הם איכשהו 'גרוע יותר'?

 

הסטריאוטיפים השליליים סביב ילדים יחידים קיימים כבר עידן ועידנים: לא משנה נסיבותיהם, הם מפונקים, לא גמישים, ביישנים, שתלטניים ואנטי-חברתיים. ועשרות שנים של מחקר מעמיק מראים שלתפיסות הנפוצות של ילדים בלבד אין כמעט בסיס במציאות. ישנן עדויות – הן מדעיות והן התנהגותיות – שרק ילדים, שנלקחו כקבוצה, מתנגדים לתכונות שאחרים משליכים עליהם.

 

אבל תשאל חבר מה זה 'בן יחיד טיפוסי', ותשמע אותו הדבר: במקרה הטוב, הם בודדים ומפונקים; במקרה הרע, הוריהם קבעו כישלון. אז למה הסטריאוטיפים האלה מתקיימים? וכאשר צורתן של משפחות ברחבי העולם ממשיכות להשתנות, ומעדיפות פחות ילדים, האם הן ייעלמו אי פעם?

'תכונות' ילד יחיד?

לסטריאוטיפים השליליים הקשורים לילדים יחידים יש היסטוריה עמוקה, החל מהתקופה הוויקטוריאנית והופעתה של פסיכולוגיית הילד כתחום מחקר אקדמי.

 

בסוף שנות ה-1800 ותחילת המאה ה-19 פרסמו כמה פסיכולוגים עבודות שהיוו את הבסיס לתפיסת ילדי יחיד. ביניהם פסיכולוג-הילדים החלוצי G סטנלי הול, שיחד עם בני טיפוחיו פרסם סקרים שקבעו את 'תכונות' הילד היחידות שאנו מכירים ומנויים עליהן כיום. במונחים עכשוויים, הורים מחבבים שפינקו ופינקו את ילדיהם היחידים והפכו אותם למבוגרים רגישים ונרקיסיסטים. (הול מצוטט לעתים קרובות באומרו שלהיות בן יחיד זו מחלה בפני עצמה.)

 

השפיע מאוד היה גם אלפרד אדלר, פסיכותרפיסט אוסטרי בולט ומייסד בית הספר לפסיכולוגיה אינדיבידואלית. "אדלר היה הפסיכולוג הראשון שבחן וכתב ביסודיות על סדר הלידה וכיצד מבנה המשפחה משפיע על התפתחותם של ילדים", אומר אדריאן מנסילס, פסיכולוג אמריקאי ומחבר הספר Challenging the Stereotypes About Only Children: A Review of the Literature and Implikations לאימון. "בכתביו של אדלר על מקרי המקרה שלו, הוא תיאר את הילדים היחידים שבהם טיפל קלינית באור שלילי ביותר וטען שרק ילדים לא רק מפונקים, אלא שהורים שבחרו לא להביא ילדים נוספים גורמים נזק פסיכולוגי לילד שלהם. יֶלֶד."

 

הקביעות הללו תפסו. הם היו הגיוניים בתקופה שבה המשפחות היו גדולות יותר, והולדת ילדים הייתה מלאה בסכנות – רווק היה בולט כמוזרות, הוריהם מגינים באופן טבעי על צאצאיהם היחידים. "הם היו במיעוט", אומרת לינדה בלייר, פסיכולוגית קלינית, ועמית שותפה של האגודה הבריטית לפסיכולוגיה, ומחברת הספר Birth Order: What Pos Your In the Family Really Tells You About Your Character. "ובכל פעם שאתה בקבוצת יונקים כלשהי ואתה במיעוט, אתה נלחץ."