דצמבר 6, 2022 06:55

למה אנשים מסוימים מעולים במתן מתנות?

הענקת המתנה הנכונה היא אומנות שחלק מהאנשים שולטים בה. מה עושה אותם כל כך טובים במציאת המתנה המושלמת?

 

אני מכיר אנשים שמחזיקים גיליונות אלקטרוניים של כל מי שהם צריכים כדי לקנות לו מתנות במהלך החגים. הם חיברו אותם שבועות – אם לא חודשים – מראש. בינתיים, אני מתרוצץ ברגע האחרון, בודק פעמיים את היסטוריית הרכישות שלי באמזון כדי לוודא שאני לא נותן למישהו מתנה חוזרת בצורה מביכה.

 

אני אוהב לתת מתנות, אבל אני נהיה המום במהירות – ובכל זאת אני מכיר אחרים שנראה שהם משגשגים בזה. לא רק שהם דואגים למשימה הרבה לפני הזמן, אלא שהמתנות שהם נותנים הן מאוד מתחשבות, ספציפיות וייחודיות.

 

מדוע תכנון מתנות בא באופן טבעי יותר לאנשים מסוימים, לפעמים כולל אלה שאולי אינם הנשמות החמות ביותר בשאר ימות השנה, ובכל זאת מוציאים אותה מהפארק עם מתנות? פסיכולוגים אומרים שיש סיבה לכך שדוד ג'ורג' תמיד יודע בדיוק מה אתה רוצה.

 

בחיי שלי, גיליתי שהגיפטרים הטובים ביותר נוטים לחיות את חייהם יחד: לעתים קרובות הם סופר מוכשרים, מאורגנים ונראה שהם 'מתבגרים' עד ליצירת אמנות. פגי ליו, פרופסור חבר למנהל עסקים באוניברסיטת פיטסבורג, ארה"ב, שחקרה את הפסיכולוגיה של מתן מתנות, מסכימה.

 

ליו אומר שמקבלים מיומנים שנהנים מתנות יעשו דברים כמו לעקוב אחר מה הם קיבלו אנשים בשנה הקודמת, אם הנמענים אהבו את זה וגם יש להם נוסחת מתנות מוגדרת עבור אנשים אחרים בחייהם, כמו המורים של ילדיהם, עמיתיהם או שכנים. .

 

במקרה של ליו, היא בדרך כלל יודעת מה היא צריכה לתת – אולי מתנה קטנה כמו שוקולדים או ספל קפה – ומתכננת מבעוד מועד. היא גם יודעת שהיא יכולה לתת לאנשים את הדבר היחיד שהם תמיד באמת רוצים וצריכים – מזומן – אבל לאזן את האווירה הלא אישית עם משהו כמו כרטיס נחמד בעבודת יד. נותני מתנות מיומנים עשויים גם לאגור מלאי במהלך השנה; כשהחגים מתגלגלים, הם שואבים מהמלאי הזה מיד.

 

האנשים שליו מכירה שהם נותני מתנות טובים "נוטים להיות יפים על זה" בחיים, היא אומרת. ולמרות שאין שום מחקר רשמי שמציין אילו סוגי אישים טובים יותר במתן מתנות, ליו אומר כי נותני המתנות הטובים ביותר נוטים "להרגיש את ההישג הזה" לקנות ולהעניק את המתנות המושלמות – ואנשים אלה עשויים אפילו לראות את היכולת שלהם מתנה גם כחלק ממי שהם.

 

למשל, כשאחרים בחייהם מחמיאים או נותנים להם משוב חיובי על הענקת מתנות נהדרות כל כך, זה מחזק את האגו ואת הדימוי העצמי של נותן המתנה, מה שמעודד אותם להמשיך לבזבז את כל הזמן והאכפתיות הנוספים בעת מתן מתנות. זה יכול להגביר את ההנאה מחוויית הענקת המתנות, מסביר ליו.