דצמבר 6, 2022 06:45

מדוע אנשים מתנהגים ברוע באפליקציות היכרויות?

רמאות, גוסטינג והחלקה – היכרויות מקוונות מוציאות את הגרוע ביותר מאנשים רבים. האם זה חייב להיות ככה?

 

הדייטים היום מגיעים עם הרבה מלכודות. עם זאת, אם אדם זר התחיל לשוחח עם מישהו בפאב, מעט אנשים היו מגיבים ישירות: "לא, אתה נמוך מדי בשבילי, ואני לא חושב שאוהב את הפוליטיקה שלך – בבקשה הסר את עצמך מהמסלול שלי.” באופן דומה, רוב הגברים לא היו חושפים את איברי המין שלהם לפני שהם אומרים מילה בדייט ראשון. ומעט מאוד אנשים היו יוצאים בפתאומיות מבית קפה באמצע השיחה, ומשאירים מאחור אדם שהם ראו במשך שבועות.

 

עם זאת, עד כמה שההתנהגויות הללו נראות מוזרות כשהן מבוצעות "בחיים האמיתיים", אנשים עושים את המקבילות הדיגיטליות כל הזמן בזמן היכרויות מקוונות. המצבים האלה הפכו לדבר שבשגרה באלפי אתרי היכרויות ואפליקציות מקוונות, וזה לא חדשות טובות עבור מיליוני האנשים שמשתמשים בהם – בארה"ב, שלושה מתוך 10 מבוגרים, שיעור שקופץ ל-48% בקרב בני 18 עד -בני 29.

 

בהתאם לכך, דייטים לעתיד מתמודדים עם המון סכנות רגשיות כשהם מחליקים וגוללים. בשנת 2018, צוות חוקרים ברחבי הולנד וארה"ב מצא כי 42% מהאנשים עם פרופילי טינדר באפליקציית היכרויות היו נשואים או בזוגיות אך עדיין מחפשים דייטים. בינתיים, שימוש לרעה בצורת טרול רווח באפליקציות; משתמשים גם סובלים מרוח רפאים, מכיוון שגפרורים נעלמים ללא זכר, וחלק מהאנשים ממוקדים גם בתמונות גרפיות לא רצויות.

 

כמובן, הרבה אנשים מתנהגים רע כאשר מנסים לאסוף מישהו בפאב או במועדון, או אפילו בדייט שמאורגן על ידי חברים משותפים. אבל תכונות מסוימות של אפליקציות היכרויות גורמות להן להיות משופעות בצורה יוצאת דופן בהתנהגות לקויה. "המסך מתווך את האומץ שלנו, אז נעשה ונאמר דברים באינטרנט שלעולם לא היינו עושים בחיים האמיתיים", אומרת ד"ר ג'ואן אורלנדו, חוקרת וסופרת מאוסטרליה המתמקדת בבריאות דיגיטלית.

 

היבטים אחרים של אפליקציות אלה, כמו האלגוריתמים מעוררי ההתמכרות שלהם ושלל האפשרויות, הופכים אנשים לאמיצים יותר. נראה שהם נותנים למשתמשים לא רק רישיון להתנהג בצורה גרועה, אלא אפילו תמריץ. מה שהם מציעים, אחרי הכל, הוא משחק מספרים – בין אם משתמשים רוצים למצוא סקס מזדמן או אהבה רומנטית, ככל שהם יציקו את הרשתות שלהם רחב יותר, כך יש להם סיכוי גדול יותר למצוא אותה. זה יכול לעודד משתמשים לזרוק בחזרה את התפיסות הפחות מבטיחות, ולעבור במהירות מאדם אחד למשנהו, כדי שיוכלו להשתמש באפליקציות עד להשפעה המקסימלית שלהן.

 

לכל זה יש השלכות מטרידות על היכרויות מקוונות, ועל מיליוני האנשים שנשענים על האתרים והאפליקציות הללו כדי למצוא התאמות – מספר שהולך וגדל מדי שנה. התנהגות רעה שמתורגלת ומשתכללת באפליקציות היכרויות יכולה בקלות לדמם לשארית חיינו. ולעתים קרובות, זה קורה.